Je lepší si lyžařské vybavení koupit nebo půjčit?

Dnes je již naprostou samozřejmostí, že součástí lyžařských areálů jsou i tzv. půjčovny. Pokud jste si náhodou doma zapomněli nějaké vybavení, anebo se Vám zkrátka během lyžování opotřebuje či dokonce zničí, není snadnější pomoci než cesta právě do půjčovny.

Ski areál Kraličák

Samozřejmě také Ski areál Kraličák, jehož součástí jsou Vleky Hynčice, disponuje vlastní a kvalitně vybavenou půjčovnou lyžařského vybavení. Vše potřebné k lyžování nebo snowboardingu člověk nalezne přímo na sjezdovce Sedlo. Půjčovna je připravena i pro ty, kteří nechtějí pouze sjíždět svazy, ale zároveň provozovat skiaplining nebo třeba splitboard. Výhodou je jistě to, že si člověk nemusí půjčovat celý lyžařský komplet, což logicky stojí víc peněz. Půjčovna Kraličák nabízí také vypůjčení si samostatných částí výbavy, a to od jednoho po 7 dní. Na každou část je ale nutno zaplatit zálohu a sepsat smlouvu o výpůjčce.

Má tedy vůbec cenu si lyžařské vybavení kupovat?

Rozhodně to cenu má. A nemalou. Nikdy nevíte, zda nebudou věci Vám či někomu z Vaší rodiny padnoucí momentálně vypůjčené. Samotná půjčovna může mít zrovna akutně zavřeno. A Vy si tak dovolenou na horách příliš neužijete. Půjčovny také nemohou být logicky připraveny na všechny druhy sportů, které chcete provozovat. Proto je často lepší si různé speciální helmy, chrániče, apod. dopředu koupit a již s nimi do lyžařského střediska odcestovat. Kupříkladu chrániče páteře půjčovny z hygienických důvodů zásadně nepůjčují.

Kupovat si vlastní lyžařské vybavení má cenu zejména až jsou děti staršího věku. Tedy v době, kdy již příliš nerostou a mohou mít vybavení i víc než na jednu lyžařskou sezónu. Pro nákup nového lyžařského vybavení navíc dnes hovoří velké slevy, kterými se předhánějí jednotlivé obchodní řetězce se zaměřením na sportovní vybavení (Hudy, Decathlon, A3 Sport, Sportissimo, aj.).

Jak je to s půjčováním?

V České republice je čím dál větším trendem si lyžařské vybavení půjčovat v místě bydliště. Z průzkumů vyplývá, že pouze jedna pětina Čechů využívá nabídek půjčoven přímo v lyžařském areálu. Častým trendem také bývá, že se lyžařské vybavení jednoduše dědí, a to v rámci široké rodiny.

Jako výhodné pro určitou skupinu lidí se jeví také tzv. celoroční půjčování. Smysl této činnosti ale nabývá pouze v případech, kdy se chystáte v průběhu jednoho roku jet do několika různých lyžařských středisek a nechcete zde pouze lyžovat. Úroveň areálů v České republice, Švýcarsku nebo Francii se samozřejmě bude přece jen lišit, a nikdo asi nemá hned troje druhy lyží, které mu perfektně padnou. Pro tyto případy se vyplatí využít právě možnosti půjčit si toto vybavení na celý rok.

Největší komplikace přichází s malými dětmi. U nich se očekává, že je pro něj lyžování zábavou a jakousi hrou. Podnětem by pro ně proto mělo být také hezké, příjemné a jim barevně vyhovující oblečení. To však půjčovny většinou nenabízejí. Čeští rodičové se tak musejí smířit s tím, že platí vysoké finanční částky každý rok za nové a nové lyžařské vybavení, aby se to jejich dětem nezprotivilo a zároveň aby do toho vždy bylo dorostlé. Přece jen, od začátku to byla jistá forma investice.