Bez pojistky na lyže nejezděte

Nejen pro lyžování platí, že je to rizikový sport. I když jste výborný lyžař či lyžařka, asi nikdy nebudete mít celou sjezdovku jenom pro sebe. Nebezpečí tak číhá všude. Je proto dobré se před odjezdem na lyže pojistit, a to nejen svoje zdraví, ale také kupříkladu věci, které s sebou nesete. Zejména, pokud se chystáte vyrazit za zimními radovánkami do zahraničí. Pokud se rozhodnete pobýt jen pár dní kupříkladu ve Ski areálu Kraličák, doporučuje se jen běžné pojištění při platební kartě. Anebo pouze základní typy pojištění.

Platím a ještě jsem nikam nevyjel/a

Jen pár let zpátky českými médii hýbal případ Čecha, kterého musela zachraňovat slovenská horská služba a za jejichž pomoc musel daný Čech zaplatit statisíce českých korun. Zranil se totiž na Slovensku, a tedy v zahraničí, a protože nebyl pojištěný, musel všechny léčebné výlohy i výjezd horské služby financovat ze svého. Dovolená se mu tak výrazně prodražila.

Na co a na jak se mám pojistit?

Pojistit se dá nejenom na týden a delší pobyt v zahraničí, ale třeba na obyčejné víkendové lyžování. Záleží samozřejmě na dané nabídce pojišťovny. Liší se také podmínky pojištění, a to s ohledem na cílovou destinaci. Jiná finanční spoluúčast se vyjednává, když jedete do Francie, jiná do Itálie a jiná zase do Rakouska. Je velmi dobré si tyto informace pečlivě nastudovat. Lidé se totiž mnohdy spoléhají jenom na Evropskou kartu pojištěnce, která ovšem nepokrývá všechny případné finanční náklady. Navíc totiž lze tento pojišťovací průkaz uplatnit pouze ve státních zdravotnických zařízení.

Léčebné výlohy a odpovědnost. To je základní dvojice pojištění, na které byste neměli zapomenout i v případě, že se chystáte na horách jen procházet. Dobrým doplňkem je pak pojištění úrazu a zavazadel. Základní cestovní pojistky kryjí i převoz nemocného či zemřelého až do Česka, případně i asistenční službu. Výše finančního limitu sjednaného pojištění se pohybuje mezi 1,5 až 2 miliony korun.

Možné komplikace

Problém může nastat u nových sportů a adrenalinových zážitků typu freeride nebo skialpining. Pojištění u těchto aktivit totiž neposkytují všechny pojišťovny na tuzemském trhu. A navíc toto během sjednávání pojištění velmi neradi slyší. Dokonce Vás kvůli tomu mohou přeřadit do jiného typu pojištění.

Mimo jiné dnes pojišťovny nabízejí také doplňkové služby, mezi které se řadí například nonstop asistenční služba, kde člověku udílí rady, pokud si není v některé oblasti svého pojištění jistý, a to kdykoliv v průběhu lyžařského pobytu. Dále je možné si sjednat tzv. doplňková či speciální pojištění. Ty se mohou týkat samotného lyžařského vybavení či transportu v případě úrazu (vrtulník). Dále je možné se pojistit proti změně pobytu či zájezdu (tzv. storno poplatek zájezdu).