Králický
Sněžník

Králický Sněžník se nachází mezi Jeseníky a Orlickými horami a jeho vrchol dosahuje výšky 1 424 metrů. Toto pohoří je místem, kde se stýkají hranice Moravy, Slezska a Polska. Z jeho vrcholů se otevírají nádherné výhledy na Orlické hory, Staroměstsko s Hynčicemi pod Sušinou a Hrubý Jeseník.

Národní rezervace Králický Sněžník

V roce 1990 byla oblast kolem hory Králický Sněžník vyhlášena Národní přírodní rezervací Králický Sněžník, která se rozkládá na ploše 1 695 ha v nadmořské výšce 820 až 1 424 metrů. Rezervace má ochránit přírodu Králického Sněžníku a zachovat původní lesní porost a rašeliniště.

Příroda Králického Sněžníku

Pod vrcholem ve výšce 1 350 metrů pramení z místní studánky řeka Morava, jež teče do Černého moře. V celé oblasti Králického Sněžníku se vyskytují vzácné druhy rostlin, jako je oměj šalamounek, zvonek vousatý, kamzičník rakouský nebo holubinka quéletova. Z chráněných druhů živočichů mohou turisté narazit na kamzíka horského, jezevce lesního, myšivku horskou, datlíka tříprstého nebo tetřívka obecného.

Rozhledny na vrcholech

Na vrcholech Králického Sněžníku se nalézají čtyři rozhledny. Nejstarší z nich je na Suchém vrchu a novodobé na vrchu Val u Králík, na poutním místě u Červené Vody a na vrchu Klepý na polské straně hranice. Za dobré viditelnosti turisté dohlédnou až na jesenický Praděd.

Turismus a cyklistika

Oblast Králického Sněžníku je protkána turistickými a cyklistickými trasami. Turisté mohou vyrazit na kole po okolí, zdolat vrcholy pohoří, zajít si na houby, šplhat po skalách, pustit se na lyžích ze strmých strání nebo zdolávat místní tisícovky. Síť schůdných cest vede po celém Králickém Sněžníku s nejčistším vzduchem a přírodou.

Zimní sportovní vyžití

V zimě je Králický Sněžník sněžným královstvím, na němž si přijdou na své lyžaři, snowboardisty a běžkaři. V oblasti se nachází běžkařské areály a Skiareál Kraličák se sjezdovkami a plochami pro příznivce snowboardu, snowboardcrossu a freestylu. Spoustu zábavy si návštěvníci užijí na sáňkařských drahách nebo jízdou na snowtubingu.

Kulturní akce

V okolí Králického Sněžníku se konají po celý rok zajímavé kulturní akce. V únoru se návštěvníci mohou těšit na Králický karneval, v květnu na mezinárodní cyklistickou akci Cyklo Glacensis a turistický pochod Pivovarská čtvrtka, v červnu na Folkový festival, v červenci na Rychtářské dřevosochání a hudební a výtvarný festival Artex, v srpnu na Běh na Králický Sněžník a v září na Pivovarské slavnosti a Mezinárodní výstup na Králický Sněžník.

Památky a přírodní skvosty

Králický Sněžník láká nejen na panenskou přírodu, ale také na památky a různé turistické cíle. Historicky ceněná je Králická pevnostní oblast s muzei a opevněním z dob první republiky, poutní areál Hora Matky Boží v Králíkách, Kramářova chata na Suchém vrchu, rozhledna Křížová hora, Žlebský vodopád, farní kostel sv. Jana Křtitele ve Starém Městě, Mariánský pramen nebo zřícenina Nového hradu nad údolím Moravy.